از این فناوری برای درمان دیابت، ام‌اس و ضربه‌های مغزی استفاده می‌شود

وزیر بهداشت گفت: فناوری فرآوری سلول‌های جنینی در ایران قابل قیاس با کشورهای آمریکا و آلمان است.

به گزارش مهر، دکتر مرضیه وحید دستجردی در مراسم رونمایی از طرح فناوری فرآوری سلول‌های جنینی با بیان این‌که ایران از معدود کشورهایی است که به فناوری فرآوری سلول‌های جنینی دست یافته است، افزود: از این فناوری برای درمان بیماری‌هایی مانند دیابت، ام اس و موارد مربوط به بیماری‌ها و ضربه‌های مغزی استفاده می‌شود.

وی با اعلام این‌که استفاده از فناوری فرآوری سلول‌های جنینی برای درمان بیماری‌ها را از سال 86 در کشور آغاز کرده‌ایم، تصریح کرد: در مورد استفاده از این فناوری در درمان بیماران دیابتی به نتایج خوبی دست یافته‌ایم که این پیشرفت‌ها قابل قیاس با کشورهایی مانند آلمان و آمریکاست.

دستجردی افزود: این روش درمانی روی 100 بیمار دیابتی مورد استفاده قرار گرفته است که نتایج آن نشان می‌دهد تعدادی از این بیماران از 8 ماه تا 2 سال از استفاده از انسولین بی‌نیاز شده‌اند.

وزیر بهداشت گفت: در مورد بیماران ام اس نیز این روش روی 6 بیمار انجام شد که در مورد یکی از بیماران بهبود قابل توجهی مشاهده شده است.

وی ادامه داد: همچنین در مورد بیماران ترومای سر هم این روش بر روی 5 بیمار انجام گرفته که نتایج درمان روی یکی از بیماران خوب بوده است.

هفته گذشته با حضور چند نفر از محققان و دانشمندان علم ژنتیک و دست‌اندرکاران طرح فناوری فرآوری سلول‌های جنینی دانشگاه علوم پزشکی تهران، تندیس دستیابی به این فناوری توسط رئیس‌جمهور رونمایی شد