زکام‌های متعدد عامل مهم شیوع ابتلا به ام اس در ایران است

رئیس آکادمی جراحان اعصاب و استخوان آمریکا گفت: زکام‌های متعدد که بیشتر بر اثر آلودگی هوا اتفاق می‌افتد عامل مهم شیوع ابتلا به ام‌اس ‌MS در ایران است.

به گزارش سلامت نیوز روفسور کاظم فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: هنوز علت اصلی بروز بیماری ام‏اس MS‌ مشخص نیست اما برخی دانشمندان معتقدند که بر اثر یک‎سری ویروس‌های کم‏رشد که اکثر آنها از خانواده ویروس‌های سرماخوردگی و زکام هستند ایجاد می‌شود.

وی افزود: باید مواظب باشیم که مردم به ویژه جوانان در هوای آلوده نباشند تا دچار زکام‌های متعدد نشوند. متأسفانه این در حالی است که آلودگی هوا در کشورمان ایران زیاد است و این می‌تواند از علت‌های بزرگ ایجاد ام‏اس MS باشد.

فتحی تصریح کرد: در آمریکا هرساله همه مردم باید یک بار واکسن آنفلوآنزا را برای جلوگیری از بیماری ام‏اس MS ‌بزنند که در اینجا این‎طور نیست اما بیماری آنفلوآنزا هم یک نوع نیست و انواع مختلفی از آن می‌تواند ام‏اس MS را ایجاد کند.

وی ادامه داد: ام‏اس MS‌ در مغز و نخاع ضایعه‌هایی را ایجاد می‌کند که اعصاب و نورون‌های مغزی بر اساس آن شبیه پنبه می‌شود. لذا برخی‌ها فکر می‌کنند که علت ایجاد ام‏اس MS‌ حساسیت سیستم ایمنی بدن نسبت به سلول‌های مغزی و نخاعی است.

رئیس آکادمی جراحان اعصاب و استخوان آمریکا یادآور شد: متأسفانه ام‏اس MS‌ سنین 20 تا 40سالگی را به میزان زیادی درگیر می‌کند و بیشتر در مناطق سردسیر شیوع دارد اما در ایران با اینکه گرمسیر است مقدار زیادی مبتلا به ام‏اس MS داریم.

وی با بیان اینکه داروی معینی که 100درصد ام‏اس MS‌ را معالجه کند در بازار موجود نیست خاطرنشان کرد: آخرین دارویی که در بازار برای ام‏اس MS‌ وجود دارد کپکسان است که کمک کمی می‌کند البته برخی هم عصاره هسته انگور را کمک‏کننده می‌دانند.

این استاد و جراح برجسته ایرانی گفت: تمام بیماران مبتلا به ام‏اس MS‌ باید به طور مرتب فیزیوتراپی شوند چرا که هرموقع حملات ام‏اس MS آغاز می‌شود یک‎سری عضلات فرد فلج می‌شود و عضلات همسایه سالم آن نیز هستند که باید آنها را به کمک فیزیوتراپی شدید و شنا قوی کنیم.

وی اضافه کرد: باید کمک کرد که این بیماران پس از حمله زمین‌گیر و فلج نشوند که این هم احتیاج به وسایل فیزیوتراپی دارد که در ایران وجود دارد اما نمی‌دانم تا چه اندازه‌ای هست لذا باید کمک کرد که این بیماران فعال شوند چرا که به محض اینکه حمله ام‏اس MS می‌آید عضلات سالم‌مانده از این حمله به عضله درگیر همسایه تأسی می‌کنند و به همان حال می‌مانند لذا باید سعی کنیم این عضلاتی که در حال فلج شدن هستند فلج نشوند و برگردند.

رئیس آکادمی جراحان اعصاب و استخوان آمریکا گفت: تنها راه‌حل این موضوع این است که پس از حمله فرد را فیزیوتراپی شدید کنیم البته باید در نظر داشت که این موضوع در برخی از بیماران اتفاق می‌افتد که می‌توان با تشخیص بالینی، تست آب نخاع و ام‏آرآی MRI از سر و گردن مشخص کرد کدام اندام فرد از جمله پا، دست یا چشم فلج خواهد شد.

فتحی گفت: بیشتر این بیماران لکنت زبان پیدا می‌کنند و عصب ششم چشمان آنها دچار مشکل می‌شود لذا دوبینی می‌گیرند که می‌توان آنها را به زودی تشخیص داد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر مرکز علمی جراحان اعصاب و استخوان آمریکا این تحقیقات را ادامه می‌دهد که امیدوارم آخرین نتایج آن را بگیریم.

/ 0 نظر / 14 بازدید