50هزار ایرانی ام اس دارند

 

وی با اعلام اینکه در حال حاضر بیش از 50 هزار نفر در کشور مبتلا به ام اس هستند، از ایران به عنوان کشوری نام برد که این بیماری شیوع زیادی در آن دارد.

 پاکدامن گفت: ام اس در بین افراد 20 تا 35 ساله شیوع دارد و براساس برخی از تحقیقات، افراد باهوش که از فعالیت جسمی و مغزی زیادی برخوردارهستند بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند و افرادی که سطح فرهنگی پایین تری دارند در مقابل ویروس آلزایمر که باعث تغییراتی در سیستم عصبی می شود، ایمنی بیشتری دارند.

رئیس انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران با بیان اینکه حدود 18 هزار نفر در ایران از داروی اینترفرون ام اس استفاده می‌کنند، اظهار کرد: تا به حال مبتلایان به ام اس از یارانه دارویی برای تهیه داروهای خود برخوردار بوده‌اند و امیدواریم تخصیص این یارانه‌ها ادامه پیدا کند.
 
وی درباره آلزایمر گفت: اختلالات حافظه مهمترین عامل بیماری آلزایمر است. البته هر مشکلی در حافظه را نمی توان مربوط به آلزایمر دانست چون اضطراب بزرگترین عامل ابتلا به اختلال در تمرکز است.
 
پاکدامن با بیان اینکه ابتلا به بسیاری از بیماریهای مغز و اعصاب ارتباط مستقیمی با افزایش سن دارد، گفت: با توجه به افزایش امید به زندگی در ایران، آمار مبتلایان به بیماری‌های مغز و اعصاب بیشتر شده است. به عنوان نمونه شیوع بیماری آلزایمر در سن 60 سالگی یک درصد، در سن 80 سالگی 30 درصد و در سن 85 سالگی به 35 درصد در جهان می‌رسد به گونه‌ای که در این مقطع سنی از هر سه نفر در جهان یک نفر به آلزایمر مبتلاست.
 
وی سردرد را شایعترین بیماری در سطح جهان دانست که بیماران براثر ابتلا به آن به پزشکان مراجعه می‌کنند.
رییس انجمن متخصصین مغز و اعصاب ایران درباره سکته‌های مغزی گفت: سکته‌های مغزی دومین تا سومین علت مرگ ومیر در دنیا محسوب می‌شود و با افزایش سن رابطه مستقیمی دارد.
 
پاکدامن به هجدهمین کنگره نورولوژی و الکتروفیزیولوژی اشاره کرد و افزود: این کنگره با هدف آشنا کردن متخصصان رشته نورولوژی با آخرین دستاوردهای مربوط به این رشته در زمینه‌های پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریهای مغز و اعصاب و تبادل تجربیات در این زمینه برگزار می‌شود و 14 نفر از برجسته ‌ترین محققان خارجی و 70 نفر از متخصصان ایرانی در این کنگره به بیان دیدگاه‌های خود می‌پردازند.
 
وی اضافه کرد: این رویداد علمی از 24 تا 27 خرداد ماه سال جاری در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار می‌شود و دارای 18 امتیاز بازآموزی است.
 
دکتر فرامرز امیری ، دبیر علمی هجدهمین کنگره نورولوژی و الکترو فیزیولوژی نیز گفت: حدود 140 مقاله به صورت پوستر در این کنگره ارایه می‌شود و 15 سخنران از کشورهایی مانند آمریکا، فرانسه، آلمان، انگلستان و اتریش در این رویداد علمی سخنرانی می‌کنند.
 
دکتر امیری افزود: روز اول این کنگره به بازآموزی متخصصان تازه فارغ التحصیل شده در رشته مغز و اعصاب اختصاص دارد. روز دوم مباحث مورد مناقشه در علم مغز و اعصاب به صورت مناظره علمی به بحث گذاشته می شود. در روزهای سوم و چهارم نیز سخنرانان خارجی درباره موضوعاتی مانند سکته مغزی، تشنج، بیماری‌های حرکتی با تکیه با پارکینسون سخنرانی می‌کنند.

/ 0 نظر / 19 بازدید