انحصار یک شرکت در تولید ۸۵ درصد از داروهای «ام‌‌اس»اظهارات شرکت‌های دارو‌سازی داخلی و حواشی به وجود آمده در رابطه با این دارو‌ها به شکلی نگرانی‌هایی در میان بیماران مبتلا به ‌ا‌م‌اس افزایش داد که این جو باعث افزایش کاذب قیمت برخی از اقلام داروی داخلی به دلیل واردات داروهای آرژانتینی شد. با این حال مسوولان وزارت بهداشت دلایل خاص خود را برای تایید داروی آرژانتینی دارند و معتقدند که «دارویی از آرژانتین وارد نشده است بلکه قرار است، شرکت داروسازی آرژانتینی با همکاری شرکت‌های داخلی داروها را در کشور تولید کنند.» از این رو دکتر احمد شیبانی، معاون غذا و داروی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با «شرق» این اقدام را دلیلی بر رفع انحصار دارویی در کشور می‌داند. او در گفت‌وگو با «شرق» از جزییات واردات دارو از آرژانتین و انحصار دارویی در کشور پرده برمی‌دارد.

‌ آقای شیبانی چه شده است که شرکت‌های داخلی به سراغ کشورهای آمریکای جنوبی و برای نمونه آرژانتین رفته‌اند تا دارو‌های مهم و حیاتی‌ای از این کشور‌ها وارد کنند و دلیل حمایت وزارت بهداشت از این واردات چه بود؟

به طور کلی بحث واردات داروهای بیوتکنولوژی در کشور مطرح نیست، بلکه بحث تولید داخل طی یک پروسه سه یا چهار ساله مطرح است که براساس آن شرکت‌های خارجی با همکاری شرکت‌های داخلی اقدام به تولید دارو در کشور می‌کنند. ضمن اینکه آرژانتین و کلا آمریکای جنوبی قطب بیوتکنولوژی دنیا هستند و داروهای‌ ام‌اس از آرژانتین به چهار کشور دیگر آمریکای لاتین مانند مکزیک و اروگوئه صادر می‌شود و وزارت بهداشت این کشورها، کیفیت این دارو را تایید کرده‌اند.
با این وجود حتما قبل از اجازه ورود این دارو به بازار، باید مطالعات و کارآزمایی بالینی این دارو در کشور انجام شود و بعد از تایید کیفیت آن در وزارت بهداشت وارد بازار می‌شود و در صورتی که این دارو وارد بازار شود با قیمت حدود 30 درصد ارزان‌تر نسبت به تولید داخل فعلی خواهد بود. در مورد کیفیت آن هم باید پزشکان نظر بدهند و قطعا اگر کیفیت آن پایین باشد، نمی‌تواند در بازار دوام بیاورد.

‌برخی شرکت‌های داخلی این اقدام را ضربه‌ای به تولید داخل عنوان می‌کنند، شما این مساله را قبول دارید؟

نه این‌طور نیست. مخالفت اصلی تنها از سوی یک شرکت بوده؛ شرکتی که تولید‌کننده فعلی داروی ‌ام‌اس در داخل و از ورود یک رقیب جدید نگران است. همچنین ما خبر داریم که هم‌اکنون با همین روند برای تولید یک داروی ضدسرطان جدید از هند وارد عمل شده است. بنابراین نمی‌تواند وقتی خودش از حمایت‌های وزارت بهداشت در گذشته و حال استفاده کرده و به سود فراوان رسیده نسبت به حمایت وزارت بهداشت از تولیدکنندگان دیگر شاکی باشد.

‌ اصولا شما انحصار تولید دارو در کشور و تلاش شرکت‌های بزرگ برای از میدان راندن رقیب‌ها را قبول دارید؟ اما برخی تحلیل می‌کنند که واردات دارو از آرژانتین نیز از سوی شرکت‌های بزرگ صورت می‌گیرد تا باز هم انحصار دارو را در اختیار داشته باشند.

انحصار دارو تا حدی وجود دارد و ما هم با انحصار و اینکه یک دارویی از یک منبع تولید یا وارد کشور شود، مخالف هستیم. انحصار داخلی صحیح نیست. در صنعت نیز محصولاتی وجود دارد که همان یک محصول مشابه را 20 کارخانه تولید می‌کند. هم‌اکنون دارو‌هایی وجود دارد که از سوی یک شرکت تولید‌کننده داخل کشور تهیه می‌شود و نمی‌دانیم چرا برخی افراد در این مورد بی‌انصافی می‌کنند.
بر این اساس ما هم از فعالیت شرکت‌های خارجی که در زمینه واردات دارو به کشور فعال بودند در راستای سیاست‌های خودمان، جلوگیری کردیم تا این شرکت‌های خارجی، داروهای خود را در داخل کشور تولید کنند، چراکه تا دو سال پیش هیچ شرکت خارجی از تولید دارو در ایران، استقبال نمی‌کرد اما اکنون به عنوان یک افتخار در جامعه داروسازی کشور و در نظام جمهوری اسلامی، اغلب نمایندگان شرکت‌های خارجی در داخل کشور، کارخانه داروسازی ایجاد کردند یا سهام کارخانه‌های موجود را برای تولید داروهای وارداتی، خریدند. در رابطه با بحث دارو‌های آرژانتینی هم باید بگویم که بحث واردات یک دارو از شرکت آرژانتینی در رسانه‌ها بیش از حد لازم مطرح می‌شود.

‌ این مساله درست است که برخی از شرکت‌ها برای دور زدن تحریم برخی محصولات دارویی به سمت این کشور‌ها روی آورده‌اند؟

نه این طور نیست. در رابطه با بحث تحریم دارو باید بگویم که سیاست ما رفع انحصار تولید و واردات دارو از کشور‌های جایگزین و نهایتا ارایه دارو با کیفیت، کمیت و قیمت مناسب و تامین نظر مردم است، اما واردات دارو از کشورهای خارجی، بحث جدیدی نیست. کشور آرژانتین به ویژه در بخش بیوتکنولوژی، مراکز و شرکت‌های داروسازی پیشرفته‌ای دارد که محصولات خود را به کشورهای معتبری مانند آمریکا و اروپا صادر می‌کند، پیش از این نیز محصولات بایتک از همین شرکت آرژانتینی که به تازگی مطرح شده است، در داخل کشور عرضه می‌شد و مساله جدیدی نیست و مطمئنا هر داروی وارداتی به کشور باید باکیفیت بوده و این داروها بدون ضابطه و مقررات وزارت بهداشت نمی‌تواند وارد بازار شود. بنابراین به نظر می‌رسد برخی از رسانه‌ها با انعکاس اخبار نادرست خود، موجب مشوش شدن اذهان مردم می‌شوند؛ وزارت بهداشت در زمینه واردات دارو دارای مجموعه‌ای از مقررات و ضوابط علمی و اجرایی است و اکنون هم هرگونه وارداتی دقیقا طبق مقررات عمل می‌شود.

‌ در گذشته، کشور ما وابستگی بیشتری به دارو‌های خارجی داشت؛ اما هم‌اکنون که بسیاری از شرکت‌ها دارو‌های مشابه دارو‌های خارجی را وارد می‌کنند، آیا باز هم دلیلی وجود دارد که ما به بازار داخل و تولیدکنندگان توجهی نکنیم و بخواهیم از کشوری مثل آرژانتین دارو وارد کنیم؟

این نکته درست است که بسیاری از داروهای فعلی در گذشته در کشور تولید نمی‌شدند و وارداتی بودند اما از سال 88 تلاش شد تا از واردات داروهایی که در داخل کشور به اندازه کافی تولید می‌شوند و از نظر کمی و کیفی نیاز بازار را تامین می‌کنند، جلوگیری شود. اکنون نیز از واردات این‌گونه اقلام دارویی جلوگیری می‌شود و تلاش می‌کنیم این اقلام داخل کشور تولید شود. در رابطه با داروی آرژانتینی نیز باید بگویم که هنوز دارویی از خود شرکت آرژانتینی وارد کشور نشده است، اکنون یک شرکت تولیدکننده داخل کشور، کارخانه‌ای ایجاد کرده که بخشی از آن مربوط به داروهای شیمیایی و بخشی دیگر مربوط به داروهای بیوتکنولوژی است که بخش بیوتکنولوژی آن هنوز آماده نشده است. دارویی از آرژانتین وارد کشور نمی‌شود، این کار یک شرکت تولید‌کننده داخلی است که دانش تولید این محصولات را از آرژانتین می‌آورد. ما معتقدیم که باید داروی خوب و ارزان در اختیار مردم قرار گیرد و دارویی که دانش آن از آرژانتین وارد می‌شود، به مراتب ارزان‌تر از داروهای دیگر در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. این دارو تولید داخل کشور و صددرصد ایرانی است و سیاست ما حمایت از صنعت و تولید داخل است.

‌ به نظر شما این سیاست وزارت بهداشت به انحصار هرچه بیشتر تولید یا واردات دارو کمک نمی‌کند؟

نه، ما چنین قصدی نداریم و بر عکس می‌خواهیم انحصار دارو در کشور شکسته شود و این سیاست در مورد تمام داروها اعمال شود. انحصار به ویژه در دنیای تجارت و رقابت، فساد ایجاد می‌کند و ما هم نمی‌خواهیم سلامت مردم و دارو‌ها در کشور در انحصار داروسازان و شرکت‌های بزرگ قرار گیرد.

می‌توان این طور تحلیل کرد که شما با حمایت از شرکت داخلی که با دانش آرژانتین دارو تولید می‌کند، سعی در رفع انحصار دارو و از بین بردن آن دارید؟

در حال حاضر انحصار تولید دارو‌های‌ ام‌اس که محل اختلاف است، در اختیار شرکتی است که ۸۵ درصد از تولید داروهای داخلی در اختیار آن است و بقیه شرکت‌های داروسازی به علت کمبود نیروی آموزش دیده و عدم دسترسی به تکنولوژی‌های مدرن قادر به تولید برخی دارو‌ها نیستند و این مساله به نفع سیستم درمانی ما نیست. سیاست ما رفع این انحصار و پا گرفتن شرکت‌های دیگر داخلی است تا در رقابتی سالم میان تولید‌کنندگان، مردم در این بین نفعی ببینند.

/ 0 نظر / 205 بازدید