هراختلال حسی- عصبی نشانه‌ ام اس است؟

رویا ابوالفضلی در مورد علائم هشدار دهنده به خصوص تاری دید در بیماری‌ام ‌اس گفت:‌ام ‌اس بیماری شناخته شده‌ای است که از اختلالات سیستم ایمنی مغز نشأت می‌گیرد که یکسری علائم و معیارهای بالینی دارد و این طور نیست که هر فردی با علامت مثل سرگیجه، تاری دید یا بی‌حسی دست و پا بگوئیم فرد ام‌ اس دارد.

وی گفت: افرادی که با علائم مشخصه باید توسط یک متخصص مغز غز و اعصاب معاینه شوند اگر علائم هشدار دهنده و قابل بررسی باشد موضوع پیگیری می‌شود و تمام معیارهای بالینی و معیارهای پاراکلینیکی از جمله ام‌آر آی روی فرد سنجیده شود تا بتوانیم بگوئیم فرد به‌ام ‌اس مبتلا شده یا خیر.

ابوالفضلی در پاسخ به اینکه افراد به چه علائمی برای مراجعه به متخصص مغز و اعصاب باید حساس باشند گفت: هر علامت جسمی عصبی که فرد قبلاً به آن‌ها مبتلا نبوده ولی الان در او ایجاد شده مثلاً خواب رفتگی دست و پا، سرگیجه، دوبینی اختلال در حرکت که قبلاً فرد نداشته می‌تواند نشانه باشد و فرد باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند تا پزشک با معاینه بالینی بفهمد که فرد دچار علامت گذرا شده یا بیمار است.

عضو هیئت علمی علوم پزشکی تهران شایع‌ترین علامت دیده شده در بیماران مبتلا به‌ام ‌اس را اشکالات بینایی دوبینی، سرگیجه و ضعف اندام‌ها، اختلالات ادراری و حرکتی به ویژه اختلال در راه رفتن اعلام کرد و گفت: اما این دلیل نمی‌شود که هر فردی این مشکلات را داشت به‌ام ‌اس مبتلاست. شاید دلایل دیگری برای به وجود آمدن این علامت‌ها وجود داشته باشد.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: مطالعه‌ای که به صورت جسته و گریخته روی اپیدمیولوژی‌ام ‌اس در کشور صورت گرفته نشان می‌دهد چیزی حدوداً بین ۵۰ تا ۶۰ در صد هزار نفر به‌ام ‌اس مبتلا می‌شوند که آمار بالایی نیست هر چند که اخیراً ابتلا به‌ام ‌اس رو به افزایش داشت.

/ 4 نظر / 240 بازدید

خیلی خوب بودموفق باشید

هانیه

سلام ممنون بخاطر نوشته ها. من پسوریازیس دارم که یه بیماری پوستی خود ایمن . کاش بتونی یه تحقیق پیدا کنی که ایا این دوتا بیماری ام اس و پسوریازیس باهم رابطه دارند یا نه ؟ اگه تونستی میشه به ادرسم بفرستی ؟؟1 . بازم ممنون

سودا

من از کودکی از کرتن جهت کنترل آلرژی شدیدی که در دوران مختلف زندگیم متفاوت بوده استفاده می کردم . اکنون در چندهفته اخیر چندتا از علائم ام اس را در خود دیدم و حتی برای درمان ضعف شدید عضلانی ام به فیزیوتراپ مراجعه کردم . اما علارقم درمان درد از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل و ضعف بدنی من افزایش یافته گرچه من در چند روز آینده به پزشک مغز و اعصاب مراجعه خواهم کرد ولی سوالی که برای من پیش آمده ، از آنجایی که آلرژی ها ناشی از اختلال سیستم دفاعی بدن است آیا رابطه ای بین این اختلال با بیماری ام اس وجود دارد ؟؟

رضا

با سلام اگر مايل به تبادل لينک هستيد، سايت بنده رو با عنوان "مجله ابرتازه ها" لينک کنيد و بعدش خبرم کنيد تا شما رو لينک کنم. با تشکر