ام اس و مشکلات مثانه 2


مداخلات رفتاری جهت درمان اختلال ذخیره ادرار

1- روزانه حدود 8 لیوان مایعات بخصوص آب بنوشید :
مواد زاید، میکروبها و مواد معدنی تجمع یافته در دستگاه ادراری بخصوص مثانه شسته شده، دفع می گردند . جهت این کار برنامه زمانبندی روزانه را ترتیب دهید .

2- در میان وعده‌ها و در وعده‌های اصلی غذا از آب میوه، شیرو یا آب استفاده کنید.

3- اگر الکل می‌نوشید، در مصرف آن محتاط باشید.
الکل مواد مغذی کم ولی کالری بالایی دارد. الکل از فعالیتهای حیاتی مربوط به سیستم عصبی مرکزی می‌کاهد و باعث افزایش مشکلات مربوط به تعادل بدن می شود. و ممکن است باعث تحریک مثانه و تشدید مشکلات مربوط به مثانه گردد.


4-اگر شما مستعد ابتلا به عفونتهای ادراری هستید، نوشیدن مایعاتی که به اسیدی شدن ادرار کمک کند، می‌تواند از این عفونتها جلوگیری کند.
از نمونه آنها می‌توان آب آلو، زرد‌آلو، سیب و نوعی توت قرمز به نام کرانبری را نام برد. از غذاها یا مایعاتی که ادرار را قلیایی می‌کنند اجتناب کنید مثل آب مرکبات (آب پرتقال وگریپ فروت)، گوجه فرنگی، سیب زمینی، لوبیای چشم بلبلی و آنتی اسیدهای محتوی بی‌کربنات سدیم.

5-مصرف مایعات حاوی کافئین و الکل را محدود نمایید(قهوه – چای پررنگ و ... )
این مواد اثرات تحریک کنندگی به خصوص بر روی مثانه داشته و عامل ایجاد اختلالات ذخیره ادرار هستند

6- اگر در مکانی هستید که دسترسی به توالت مقدور نیست مصرف مایعات را دو ساعت قبل از هر گونه فعالیت محدود نمایید
توجه داشته باشید محدودیت مصرف مایعات موقتی باشد زیرا اگراین کار به صورت دائم صورت پذیرد مکانیسم شستشوی مثانه مختل می شود

7-از لباس های زیر جاذب رطوبت استفاده کنید ( ممکن است به سهولت در بازار یافت نشوند )
انواع محصولات جهت استفاده خانم ها و آقایان موجود است که در اغلب موارد حاوی پودری هستند که در صودت مرطوب شدن به ژل تبدیل می شود.
برخی از آقایان ممکن است از ک.ا.ن.د.وم سونداژ استفاده کنند که مانند ک.ا.ن.د.وم بر روی پیشابراه کشیده شده و به کیسه ذخیره ادرار متصل می شود . این کسیه معمولا بروی پا و زیر شلوار قابل چسباندن استدر زمانی که با انجام آزمایشات تکمیلی مشخص شود که علت بروز علایم و ایجاد عفونت‌های مکرر ادراری‌، اختلال تخلیه ادرار می‌باشد. پزشک معالج با توجه به شرایط خاص شما درمان‌های دارویی و غیردارویی ‌را آغاز خواهد کرد .
از جمله درمان‌های غیر دارویی جهت تخلیه ادرار باقیمانده و کاهش علایم ناشی از آن انجام سونداژ توسط خودتان است .این کار روشی سریع، آسان و کم‌عارضه جهت تخلیه ادرار باقیمانده است . به این روش سونداژ، کاتتر ادراری متناوب توسط خود بیمار گفته می‌شود.( ISC )
انجام مرتب ISC به مانند فیز یوتراپی جهت مثانه است. اغلب بیماران پس از چند هفته یا چند ماه عملکرد طبیعی مثانه خود را باز می‌یابند که در این صورت می توان ISC را قطع کرد. بقیه بیماران باید ISC را به صورت یک عادت روزانه جهت پیشگیری از عوارض بعدی ادامه دهند.

روش کاتتر متناوب توسط خود بیمار ISC

1- دستتان را با آب و صابون بشویید و سپس ادرار کنید
2- اطراف مجرای خروجی ادرار را با آب و صابون کاملا بشویید
3- کاتتر را به آرامی می وارد مجرا کرده و اجازه دهید تا ادرار باقیمانده برروی توالت تخلیه گردد
4- پس از اتمام کار کاتتر را خارج کرده و آنرا با آب و صابون بشویید و در کیسه پلاستیکی تمیز نگهداری کنید .

گه گاه که ISC مشکل را کاملاً حل نمی‌کند یا بنا به دلایلی ISC را نمی‌توان بکار بست، از سوند دائم ( فولی ) می‌توان استفاده کرد . فولی لوله‌ای قابل انعطاف و نرم می باشد که پس از جایگذاری در مثانه ادرار را به یک کیسه پلاستیکی تخلیه می‌کند. فولی در انتهای خود بالون هوایی کوچکی دارد که سرآنرا در جای خود در داخل مثانه ثابت نگاه می‌دارد .
منابع :
1- انجمن ام اس مازنداران
2- پایگاه اطلاع رسانی تغذیه و سلامت

مطالب مرتبط :

ام اس و مشکلات مثانه

 ام اس و مشکلات مثانه 3

/ 0 نظر / 52 بازدید