داشتن فرزند در بیماران ام اس

خوانندگان می‌توانند با ارسال پیامک به سامانه 30000706 سوالات خود را در موارد مختلف مطرح و در برنامه زنده «دکتر سلام» که هر روز ساعت 16 از شبکه آموزش پخش می‌شود، پاسخ خود را دریافت کنند.

امروز دکتر قره‌گزلو، متخصص مغز و اعصاب و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به پرسش ما پاسخ می‌دهد.

آیا بیماران ام‌اسی می‌توانند بچه‌دار شوند؟

یکی از سوالاتی که بیماران ام‌اسی می‌پرسند درخصوص داشتن فرزند است. فرد جوانی که مبتلا به ام‌اس شده و تحت درمان است، تصمیم به ازدواج دارد و می‌خواهد بداند که آیا این بیماری مانعی برای بچه‌دارشدن نیست و این که بیماری ام‌اس واگیر دارد یا خیر و آیا ممکن است که فرزند یا همسرش مبتلا شوند؟

نکته اول این‌که بیماران ام‌اس می‌توانند ازدواج کنند و ممانعتی در این کار وجود ندارد. اما قبل از ازدواج باید صادقانه این بیماری را به اطلاع همسر آینده‌شان برسانند، با وجود این‌که این بیماری براحتی کنترل می‌شود، ولی گاهی اوقات ممکن است منجر به ناتوانی هم بشود. استرس باید در این بیماری کنترل شود، زیرا باعث بدتر شدن حال بیمار می‌شود.

در پاسخ به این که این بیماری به بچه سرایت می‌کند یا خیر؟ باید گفت احتمال این که این بیماری به فرزند انتقال پیدا کند زیاد است.

اگر بگوییم از هر 100 هزار نفر یک نفر مبتلا به ام‌اس می‌شود، فردی که مبتلا به ام‌اس است، احتمال این‌که فرزندش هم مبتلا شود پنج درصد است بنابراین ما توصیه نمی‌کنیم، افراد ام‌اسی خیلی بچه بیاورند و یک یا دو فرزند کافی است.

بیماری طی حاملگی کنترل خوبی پیدا می‌کند و خطر بیماری ام‌اس کمتر می‌شود بنابراین بهتر است خانم‌ها در سنین پایین‌تر بچه‌دار شوند و نکته بعدی این‌که قبل از بچه‌دار شدن حتماً با پزشک مشورت کنند.

/ 8 نظر / 291 بازدید
ویدا

khoshbinanash ine k be controlle bimari komak mikone ama vaghe binane kamelan ba bache dar shiodan mokhalefam ...

این سایت های جامع مثل سایت شما کم گیر یاد خسته نباشید

ندا

salha pish dar jayi khande budam ghorse zede bardari baraye bimariam zarar darad vali bekhate moshkeli in avakher doctore zanan barayam tajviz karde va doctore maghz o asabam man ra az masrafash man`e nakard agar kasi dar in mored midanad lotfan javab dahad ba tashakor

خواننده

من از 20 سالگی متوجه شدم ام اس دارم علتش هم مشکل دید چشم راستم هست که بعدا مشخص شد پلاک ام اس خورده به عصب بینایی! الان هم هیچ دارویی مصرف نمی کنم یعنی دکترم اصراری در این مورد نداره به نظرتون غیرطبیعی نیست؟ نکنه دکترم تو این مورد سهل انگاری داره می کنه؟

ندا

salamخواننده be nazare man agar ba pezeshke digari ham mashverat konid zarari nadarad,nemikhaham baese tarsetan shavam vali man ham dar ebteda ke be in moshkel dochar shodam dr tajvize khasi be man nadad va khoshbakhtane khoob ham shodam vali chand mahe ba`d ke baz hamle dashtam dr digari barayam daroo tajviz kard omidvaram moshkeletooon be zoodi bartaraf shavad

خواننده

مرسی از ندای عزیز[لبخند]

ندا

اميدوارم برايتان سودمند باشد خواننده ي عزيز[گل]

قادر صبح خیز

داخل مطب گفتید که امکان سراید به فرزند شخص ام اس دار زیاد است در ادامه گفتید که 5% است و توصیه میشود یک یا دو فرزند بیشتر نیاورند ؟ ایا این فرمایشاتون با هم تضاد نداره ؟