مشکلات چشمی ام اس 4

عصب بینایی بیش از یک میلیون فیبر عصبی دارد که در بیماری ام اس تعدادی از این فیبرها ممکن است ملتهب شده و عملکرد آنها مختل می شود.
رضا دانشور کافکی متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد : در بیماری ام اس ، عمدتا عصب بینایی مورد آسیب واقع شده و سبب اختلال در درک تصاویر می شود.
وی گفت: عصب بینایی بیش از یک میلیون فیبر عصبی دارد که در بیماری ام اس تعدادی از این فیبرها ممکن است ملتهب شده و عملکرد آنها مختل شود .
[تصویر: 1111.gif]
وی ادامه داد: شایعترین اختلال دیدی که در اثر التهاب عصب بینایی رخ می دهد از دست رفتن ناگهانی و کامل دید یک چشم است و معمولا دید مرکزی چشم که بهترین دید را فراهم می کند از دست می رود و گاهی اوقات از بین رفتن دید به صورت جزئی است و بیمار احساس می کند از پشت شیشه مات نگاه می کند.
دانشور تصریح کرد: اغلب از دست رفتن بینایی با درد بخصوص هنگام حرکت چشم همراه است و تقریبا در تمام موارد قدرت تشخیص رنگ نیز کاهش می یابد.
وی اظهار داشت: علاوه بر اشکال در دید رنگی حاشیه تصاویر نیز کاملا واضح نیست که به اصطلاح گفته می شود کانتراست تصویر کم شده است و اختلال دید بیمار معمولا در عرض چند ساعت یا یک تا دو روز به حداکثر شدت می رسد.
این متخصص ادامه داد: نقص بینایی در ساعات مختلف شبانه روز ممکن است تغییرات جزیی داشته باشد که عمدتا با بیماران در روز دید ضعیف تر و شب ها دید بهترین دارند و این تغییر در قدرت بینایی با تغییر دمای بدنه و ورزش سنگین نیز دیده می شود .
دانشور کافکی خاطرنشان کرد: در 90 درصد مبتلایان به ام اس قدرت دید به طور تدریجی در طی 6 تا 12 هفته به شرایط نرمال بر می گردد ولی در برخی از بیماران مقداری اخلال دید باقی می ماند و در برخی از موارد تا 6 ماه طول می کشد که بطور کامل دیدشان بهبود می یابد.
دانشور کافکی یادآور شد: در برخی از موارد بیماران حتی پس از بهبود کامل احساس می کنند دید چشمشان با قبل از شروع بیماری و یا با چشم سالم تفاوت دارد که عمدتا مربوط به اختلال در درک رنگ و وضوح تصویر است .

مطالب مرتبط :

 مشکلات چشمی ام اس 3

مشکلات چشمی ام اس 2

مشکلات چشمی ام اس 1

/ 0 نظر / 50 بازدید