علائم بالینی ام اس

علائم و نشانه‌ها
بیماری ام.اس یکی از بیماری‌هایی است که تنوع در علائم آن وجود دارد و بروز نشانه‌های بالینی در همه مبتلایان به ام. اس یکسان نیست و نوع، شدت و زمان بروز آن متفاوت است، مثلاً یک بیمار به صورت خواب‌رفتگی و سوزن‌سوزن شدن یک عضو و بیمار دیگر با تاری دید مراجعه می‌کند. بروز علائم بالینی در ام. اس بسته به محل ضایعه در سیستم عصبی مرکزی دارد که بر اساس آن نشانه‌های ام. اس را می‌توان به علائم حرکتی، حسی، بینائی، مخچه‌ای، ساقه مغز و علائم روحی روانی و شناختی و علائم دستگاه خودکار بدن تقسیم کرد.

علائم
علائم این بیماری در افراد مختلف متفاوت است و نیز بستگی به بخش آسیب دیده دارد.
علائم ابتدایی بسیار خفیف هستند، از قبیل بی حسی اعضای بدن نظیر دست و پا، خستگی و ضعف، عدم تعادل و سرگیجه، سوزش موضعی در اندام ها، نقص در بینایی و درد شدید در ناحیه صورت.
با پیشرفت این بیماری علائم شدیدتر نیز بروز می کند از جمله دردهای مزمن کمر و ماهیچه ها، اسپاسم یا گرفتگی ماهیچه ها، فلج، ناتوانی جنسی، اختلال در صحبت کردن، مشکل در بلع، مشکل در حافظه، از دست دادن بینایی و نابینایی کامل.
علائم اولیه بسیار خفیف بوده و امکان دارد در ابتدا تشخیص داده نشود اما با پیشرفت این بیماری، علائم نیز شدت می یابد و به قدری می رسد که فرد کاملاً فلج می شود و حتی نمی تواند از خود مراقبت کند.
علائم حرکتی
به صورت ضعف و بی‌قوتی اندام‌هاست.مشکلات حرکتی :
کنترل تمام اعمال و حرکات توسط مغز صادر و از طریق نخاع به دست و پا منتقل می شود لذا اگر در این مسیر ضایعه ای ایجاد شود سبب مشکلات حرکتی و ضعف در دست وپا می شود . ضعف دست و پا در بیماری m s ممکن است محدود به یک دست و یا دست و پای یک سمت و یا هر دو پا باشد از خصوصیات دیگر ضعف است

مشکلات حرکتی نیز از علایم دیگر این بیماری است و از آنجایی که کنترل تمام اعمال و حرکات توسط مغز صادر و از طریق نخاع به دست و پا منتقل می‌شود، لذا اگر در این مسیر ضایعه‌ای ایجاد شود، سبب مشکلات حرکتی و ضعف در دست و پا می‌شود، ضعف دست و پا در بیماری ام اس ممکن است، محدود به یک دست و یا دست و پای یک سمت و یا هر دو پا باشد، از خصوصیات دیگر ضعف ناشی از بیماری ام اس ایجاد سفتی در دست و پا است ، بعضا اگر بیمار بخواهد دست و پا را شل کند، دست و پا هنوز سفت است و به سختی حرکت می‌کند .

علائم حسی
به صورت کاهش حس یا احساس سوزن‌سوزن شدن یا کرختی در اندام می‌باشد.


مشکلات حسی بیماری ms بعلت ایجاد ضایعه ای در مسیر الیاف منتقل کننده حس از دست و پا به مغز رخ می دهد که این ضایعه ممکن است در نخاع یا در مغز باشد و یا گاهی اوقات بصورت ایجاد احساسات کاذبی مثل سوزش ، سوزن – سوزن شدن و خواب رفتن دست و پا باشد. گاهی اوقات نیز مشکلات حسی بصورت دردهای تیر کشنده در دست و پا است

اختلال تکلم و اختلال بلع :
برای صحبت کردن و بلعیدن غذا نیز عضلات زبان و حلق باید هم قدرت کافی برای انقباض داشته باشند و هم با یکدیگر کاملاً هماهنگ عمل کنند ، لذا اگر اختلالی در این موضوع ایجاد شود سبب تغییر تن صدا و مشکل در صحبت کردن روان و همینطور مشکل در بلع غذا و مایعات می شود .

مشکلات تعادلی :
یکی از مشکلات شایع در بیماری m s مشکل در حفظ تعادل موقع ایستادن و راه رفتن و یا مشکل در انجام کارهایی مثل خیاطی است برای انجام هر کاری باید انقباض عضلات و حرکت دست و پا کاملاً هماهنگ باشد . مرکزی که مسئول این هماهنگی است مخچه است . اگر ضایعه ای در مخچه ایجاد شود عدم تعادل درانجام کارها و راه رفتن ولرزش در دست ایجاد می شود.


لرزش : همه بیماران ms ، لرزش را تجربه کرده اند. اکثراً لرزش ها خوب به دارو پاسخ می دهند. در لرزش مخچه ای که عمدتاً همراه عدم تعادل است ، هنوز درمان قطعی ودرستی برای آن یافت نشده است .


علائم مخچه‌ای
بـه صورت لـرزش شدید، حرکات لرزشی در چشم‌ها(نیستاگوموس)، اختلال تکلـم، بی‌مهارتـی در انجــام
حرکات پیچیده و اختلال تعادل.

/ 1 نظر / 81 بازدید
نرگس

خوب بود ولی چرا اسم نویسنده ندارد؟